PROGRAM 2022

Lørdag d. 5. november 2022

FOREDRAG – Nordatlantens Brygge, 5. sal
09.30: Dørene åbnes
10.00: Åbning og velkomst
10.10-10.50: Rejser til Grønland af Kasper Trojlsgaard

11.00-11.45: 
Indlandsisen fortæller en klimahistorie af Jørgen Peder Steffensen
12.00-12.45: Farvel til Arktis som lavspændingsområde? af 
Henrik Gram Pedersen
13.00-14.00: Pause
14.00-14.45: 50 år efter myndighederne sagde stop af Teit Jørgensen
15.00-15.45: Artist talk: Design, rødder og identitet 
Aviaja Ezekiassen i samtale med Siri Paulsen
16.00-16.45: Inuit tatovering – dengang og nu af 
Maya Sialuk
16:45-18.00: Live tatovering, udstilling & øl

FORFATTERCAFE/FOREDRAG – 5. sal øst
10.30-10.45: Gael Hamke Bugt – Young Sund af Peter Schmidt Mikkelsen
11.45-12.15: Nordatlantisk Gymnasieklasse
12.45-13.00: Grønland blev hans skæbne – Pia Rink
14:30-14.45: Nina von Staffelt med Naja Abelsen
I caféen kan man, udover et oplæg ved Nordatlantisk Gymnasieklasse, opleve en række forfattere fortælle kort om deres udgivelser, hvorefter bøgerne kan købes/signeres ved forfattercaféens bogstand.

FOREDRAG – Islands Ambassade
11.00-11.45: Østkysten eller døden af Tonni Frandsen
12.00-12.45: Alabamas forlis af Ditte Kolbæk
13.00-13.45: 4500 km langs Grønlands vestkyst i åben båd af Peter Bang
Islands Ambassade danner rammen om en række foredrag fra bl.a. Eventyrernes Klub.

FOREDRAG – Grønlands Repræsentation, 3. sal
10.00-11.30: Imperiale (re)produktioner og postkoloniale relationer i  velfærdsarbejdet med børn i Grønland v. Josefine Lee Stage
11.30-13.00: Grønlandsk fortællekunst i moderne film v. Inuk Jørgensen
13.00-14.00: Grønlands Repræsentations Virke v. Jens Heinrich
14.30-15.30: Grønlands unikke rolle i den grønne omstilling v. Lill Rastad Bjørst
15.30-16.00: Grønlandsk Tøjdesign  v. Nickie Isaksen
16.00-17.00: Visning af dokumentarfilmen Agga v. Laila Hansen

UDSTILLINGER, EVENTS & FOREDRAG – Arktisk Hus
10.00-14.00: Åbent hus i Polarbiblioteket
10.00-16.00: Broderede tæpper inspireret af Grønland af Anne-Mette Holm
11.00 / 12.00 / 13.00: Lær grønlandsk på 20 minutter
14.00-14.45: En samtale om tilblivelsen af DR’s serie Historien om Grønland og Danmark med seriens producent Ane Saalbach
15.00-15:45: Arktisk Institut: Telefonpæle på indlandsisen

 

STANDE & EVENTS
Arctic Friend – kom tættere på din drømmerejse
Arbejdende kunstnere
Arktisk Institut
Det Grønlandske Selskab – Selskabet for grønlandsinteresserede
Grønlands Repræsentation
Grønlandske og Arktiske Studier, Københavns Universitet
Fotokunst og bøger, Carsten Egevang
Færøernes Repræsentation: Bæredygtigt design, smykker og destilleri
Færøsk dans på kajen
Inuitten
Islandske heste
Kunstparlør – oplev kunsten sammen med dine børn
Lions Tombola til fordel for Grønlandske børn
NEOCPH Jewellery
Nordatlantisk Gymnasieklasse (NGK)
Polarskolen: Test din viden om Grønland og Færøerne (for børn)
Salg af det Grønlandske Julemærke
Skattejagt for børn
Udstilling: ATLANTIKUMI – Jessie Kleemann, Jeannette Ehlers, Pia Arke
Udstilling: Erindringens overflade – Harpa Árnadóttir

 

 

Programmet er med forbehold for ændringer, vi gør opmærksom på, at der er begrænsede pladser til de forskellige events.

Søndag d. 6. november 2022

FOREDRAG – Nordatlantens Brygge, 5. sal
09.30: Dørene åbnes
10.50-11.00: Velkomst ved Karin Elsbudóttir, Nordatlantens Brygge
11.00-11.45: Let’s meet on the Ice Cap af Vilborg Arna Gissurardóttir og Einar Torfi Finnsson
12.00-12.45: Grønland – kontrasternes land af Carsten Egevang
13.00-14.00: Pause
14.00-14.45: Hákun Djurhuus: Den grønne omstilling på Færøerne
15.00-15.45: Hvad betyder krigen i Ukraine for Arktis? af Kristian Søby Kristensen
16.00-16:45: Reflections into the ice af Jason Box
16:45-17.00: Tak for i år

FOREDRAG – Islands Ambassade
11.00-11.45: Rejser i Sydvestgrønland med mine børn af John Andersen
12.00-12.45: Bæredygtig ekspeditionskrydstogts-turisme i Arktis
13.00-13.45: Anekdoter fra isen af Henrik Højmark Thomsen
Islands Ambassade danner rammen om en række foredrag fra bl.a. Eventyrernes Klub.

UDSTILLINGER, EVENTS & FOREDRAG – Arktisk Hus
10.00-16.00: Broderede tæpper inspireret af Grønland af Anne-Mette Holm
11.00-11.45: Arktisk Institut: Kunstnere i Grønland – første halvdel af 1900-tallet
14.00-14.45: Arktisk Institut: Telefonpæle på indlandsisen?
13.00 / 15.00: Arktisk byvandring

FOREDRAG – Grønlands Repræsentation, 3. sal
10.00-11.00: Dyr og Natur i Grønland af Rasmus Stenbak Larsen
11.00-12.00: Nye atlantlufthavne og turismeudvikling i Grønland, v. Mads Lumholt, Visit Greenland
12.30-13.30: Vilde krydderurter og bær, håndplukket i Arktis, v. Kvann Kompagniet
14.00-15.00: Hudpleje håndplukket i de grønlandske fjelde, v. Inua Care
15.00-16.00: Grønlandske sten og motiver v. guldsmed Bodil Binner
16.00-17.00: De Grønlandske Huse i Danmark gennem 50 år v. Nauja Bianco

STANDE & EVENTS:
Arctic Friend – kom tættere på din drømmerejse
Arbejdende kunstnere
Arktisk Institut
Besøg fra Christianshavns Travaljelaug
Det Grønlandske Selskab – Selskabet for grønlandsinteresserede
Grønlands Repræsentation
Grønlandske og Arktiske Studier, Københavns Universitet
Fotokunst og bøger, Carsten Egevang
Færøernes Repræsentation: Bæredygtigt design, smykker og destilleri
Inuitten
Kunstparlør – oplev kunsten sammen med dine børn
Lions Tombola til fordel for Grønlandske børn
Mød grønlandske slædehunde
NEOCPH Jewellery
Nordatlantisk Gymnasieklasse (NGK)
Polarskolen: Test din viden om Grønland og Færøerne (for børn)
Salg af det Grønlandske Julemærke
Skattejagt for børn
Udstilling: ATLANTIKUMI – Jessie Kleemann, Jeannette Ehlers, Pia Arke
Udstilling: Erindringens overflade – Harpa Árnadóttir

 

Programmet er med forbehold for ændringer, vi gør opmærksom på, at der er begrænsede pladser til de forskellige events.

Det kan du opleve på Arktisk Festival 2022